מדען רוסי מתכנן להנדס גנטית תינוקות עד סוף 2019 – והגופים המדעיים מודים שאינם מסוגלים לעצור אותו

והנה זה מתחיל: מדען רוסי הודיע על תכניותיו להנדס גנטית תינוקות אנושיים עד סוף 2019, ולמרות קריאות מצוקה ומרמור מצד גופים כמו ארגון הבריאות העולמי, איש אינו מתכוון לעצור אותו.

לפני שבועיים הצהיר דניס רבריקוב, חוקר ביולוגיה מולקולרית העומד בראש המעבדה לעריכת הקוד הגנטי במרפאת הפוריות הגדולה ביותר ברוסיה – על תוכניתו להנדס גנטית תינוקות אנושיים. רבריקוב מתכוון להמשיך בצעדיו של החוקר הסיני הא יאנוקי, שהנדס גנטית תינוקות על מנת להקנות להם עמידות לנגיף ה- HIV. אלא שמטרותיו של רבריקוב מעשיות יותר: הוא רוצה לאפשר לאמהות הנושאות את הנגיף בגופן, להביא ילדים לעולם מבלי שאלו יידבקו מהאם במהלך ההיריון, הלידה או בהמשך חייהם.

רבריקוב טוען שהטכניקה בה ישתמש דומה לזו של יאנוקי הסיני, אך בטוחה יותר, ועם סיכוי קטן בהרבה לתופעות לוואי בלתי-רצויות. לפני שנה הוא פרסם תוצאות מחקר שהוכיחו כי הטכניקה שלו מסוגלת לנטרל ביעילות ובאופן בטוח שני עותקים של הגן CCR5, שמאפשר בערך תשעים אחוזים מההדבקות ב- HIV. חוקרים אחרים ספקנים יותר, בלשון המעטה, וסבורים שרבריקוב פשוט לא הצליח במחקריו לגלות את כל המוטציות שנגרמו במהלך ניסוייו [1]. 

אפשר לסכם שקיים קונצנזוס בקהילה המדעית בנוגע לסיכון המגולם בהנדסה גנטית בבני-אדם. למרות זאת, ארגון הבריאות העולמי הודה בימים האחרונים כי אינו מסוגל לעצור את רבריקוב או למנוע ממנו לממש את תכניותיו. באופן דומה, גם נשיא האקדמיה הלאומית לרפואה של ארצות הברית הביע את חששותיו לגבי תכניותיו של רבריקוב, אך אמר במפורש כי – "איני יודע מה אנו יכולים לעשות כדי לעצור אותו… לכל מדינה יש ריבונות משלה" [2]. 

זהו אחד המשפטים החשובים ביותר בנוגע לעתיד ההנדסה הגנטית. נכון להיום, לכל מדינה יש ריבונות משלה על שטחה, וזכות בלעדית להחליט אלו ניסויים מותרים ואסורים בגבולותיה. ברוסיה קיים אמנם חוק המגביל מאד את השימוש בהנדסה גנטית, אך משרד הבריאות הרוסי ממלא פיו במים ומסרב לאסור בצורה פומבית על רבריקוב מלהתקדם עם תכניותיו. 

בחודשים הקרובים יגיע משרד הבריאות הרוסי להחלטה בנוגע לניסויים, וזו תהיה מונעת בהכרח מראייה כוללת יותר של צרכי המדינה. אם יחליט שר הבריאות הרוסי – סליחה, אם יחליט פוטין – שהטכניקה להנדסה גנטית של תינוקות עשויה לקדם את רוסיה בעתיד, הרי שההחלטה תהיה בוודאי חיובית. ואם כך יקרה, הרי שאיש מחוץ לגבולות רוסיה לא יוכל למנוע מהרופאים במדינה מלהנדס גנטית עוברים ותינוקות אנושיים.

פוטין יצטרך לקבל החלטה קשה. מצד אחד, הכנסיה האורתודוכסית – מוסד בעל כוח רב ברוסיה – מתנגדת באופן נחרץ להנדסה גנטית. מצד שני, טכניקות מתקדמות להנדסה גנטית עשויות להיות מסוגלות להזניק קדימה את המדינה כולה. אם רוסיה תתיר, למשל, להנדס ילדים בעלי מנת משכל גבוהה יותר (שאיפה סבירה למדי, מאחר שידוע כיום שהגנים שלנו אחראים לחמישים עד שמונים אחוזים מרמת ה- IQ), הרי שתוך פחות משני עשורים היא תוכל ליהנות מהתוצרים שיפיקו מהנדסי-העתיד ומדעני-העתיד הללו.

החלטתו של פוטין תושפע, בוודאי, גם משיעור הילודה הנמוך ברוסיה. פוטין עצמו כינה את העניין "הבעיה החריפה ביותר של רוסיה המודרנית", ומסיבה טובה: ההערכה היא שתוך שלושים שנים, תפחת אוכלוסיית המדינה מ- 143 מיליון אזרחים ל- 111 מיליון בלבד, כתוצאה משיעור הילודה הנמוך ושיעור התמותה הגבוה [3]. פוטין מחפש בנרות דרכים לשכנע את נשות המדינה להביא יותר ילדים לעולם. למה שלא יציע לכל אשה טיפול חינם מצד המדינה, שיעזור 'להשביח' את ילדיה? כאשר אשה ממוצעת ברוסיה מביאה לעולם רק ילד אחד, היא בוודאי תרצה 'לבטח' את ההשקעה לעתיד. 

פוטין עשוי, לפיכך, לנסות לקדם תכנית ארוכת-טווח להשבחת האוכלוסיה, במקום להגדיל את מספר הילדים שייוולדו לעוני ולאלכוהוליזם (תוחלת החיים הנמוכה של הגברים ברוסיה, העומדת כיום על 59 שנים בלבד, היא כנראה תוצאה של האלכוהוליזם הנפוץ כל-כך בקרב הגברים במדינה).

אני מאמין שהחלטת משרד הבריאות הרוסי בנוגע לניסוייו של רבריקוב תהיה חיובית. אם כך יקרה, הרי שכבר בשנה הבאה נראה בוודאי עשרות תינוקות מהונדסים-גנטית. ואם נגלה שהטכניקה של רבריקוב אכן יעילה ובטוחה, הרי שאפשר לצפות לתינוקות מהונדסים-גנטית נוספים שיופיעו ברוסיה, אבל עם תכונות מעניינות אחרות: עמידות למחלות לב, למשל, או לסרטן; או אולי בעלי מנת משכל גבוהה יותר, או חרוצים יותר – התכונות החשובות ביותר להצלחה כיום.

כך או כך, רוסיה תחליט עבור עצמה, ושאר העולם ייאלץ לקבל את החלטתה. ואם אכן תתחיל המדינה להפיק תינוקות בריאים וחכמים יותר, הרי שגם מדינות אחרות ייאלצו להתחיל לעשות זאת, כחלק מ- 'מירוץ החימוש' החדש של ההנדסה הגנטית. ואם מדינות אחרות יסרבו לכך? ובכן, מספיק אדם מהונדס אחד שיתחתן עם אזרחית מדינה זרה, כדי שילדיהם יישאו את אותם גנים מועדפים שייבררו על-ידי המדענים הרוסיים. נרצה או לא נרצה, האנושות מתחילה לצעוד בימים אלו לקראת עתיד בו יהונדסו ויעוצבו ילדים – לא בבית-הספר או בחיק המשפחה, אלא כבר מהרחם.

הולך להיות מעניין בעתיד.


 

קישורים:

[1] https://www.nature.com/articles/d41586-019-01770-x

[2] https://futurism.com/the-byte/science-leaders-russians-plan-crispr-babies

[3] https://www.thoughtco.com/population-decline-in-russia-1435266

14 מחשבות על “מדען רוסי מתכנן להנדס גנטית תינוקות עד סוף 2019 – והגופים המדעיים מודים שאינם מסוגלים לעצור אותו

 1. שאלה אתית: בארצות הברית הורים יכולים למנוע מילד טיפול רפואי, כולל טיפול מציל חיים, מטעמים דתיים. מותר גם לא לחסן ילדים מטעמים אידאולוגיים. למה זה אתי, אבל כשאשה נושאת איידס רוצה למנוע מילדיה להידבק, זה לא אתי? יש סיכון בהנדסה גנטית, סיכון שאנחנו עדיין לא יודעים להעריך. אבל איך הוא שונה מהותית מהמקרים האחרים, המותרים?

  Liked by 1 person

  • דת היא עניין מאד מוזר, אבל להבנתי הורים בארה"ב לא יכולים למנוע מילד טיפול רפואי מציל חיים מטעמים דתיים.
   בכל מקרה, אני מסכים איתך שהטיעון האתי כאן נגד ההנדסה הגנטית חלש יותר מבמקרים אחרים בהם רוצים רק לשפר את יכולות האדם.

   Liked by 1 person

 2. יש עוד דרך ארוכה להשבחות גנטיות שלא מסיבות של בריאות.
  יש להניח שכל תיקון גנטי ידרש לעבור סוג של בקרה מהסוג שה FDA נותן לתרופות אחרות.

  מאחר והטכנולוגיה הגיעה לקצה העליון של הגרף, אין חידושים בפיסיקה, רוב החידושים ברפואה הגיעו מהתקדמות המחשבים וגם המחשבים בקצה הדרך. פריצת הדרך תבוא רק מהשבחה גנטית.

  אהבתי

  • בשחמט, קשה לי להאמין שאדם (מחשב ביולוגי מוגבל) יוכל לנצח מחשב (מחשב משוכלל ומותאם למטרה).

   בספורט זה עשוי לשנות הכל… אם נרשה לאנשים מהונדסים גנטית להתחרות.

   אהבתי

   • נראה שבתחום הטכנולוגי הגענו לראש הגל, אם לא תהיה פריצת דרך לא יהיו יותר חידושים מרחיקי לכת כפי שהיו ב40 השנים האחרונות (דעתך?) אבל בתחום הגנטיקה עוד לא עשינו כלום ליצר אנשים חכמים יותר. אם נצליח אולי זה יביא לפריצת הדרך המבוקשת. נייצר אינשטיינים חדשים ישיביאו רעיונות חדשים שידחפו את הטכנולוגיה התקועה.
    מדוע אתה פסימי כל כך?

    אהבתי

 3. האם ניתן לעתב גנטית דעות פוליטיות? ליצר שמרנים? או ליברלים?
  האם יהיו מעבדות בלתי חוקיות שיחייטו עוברים לפי הזמנה להורים בניגוד לחוק?
  האם יהיה ניתן לדוגמה ליצר בני אדם שיוכלו לחיות מתחת למים ולהתחיל לבנות בניה רוויה דו משמעית בים מול החוף? האם זה יוריד את מחירי הדיור?

  אהבתי

  • 1. כנראה שכן, ברבות הימים. לגנטיקה יש השפעה מסוימת על הנטייה הפוליטית (לפי מה שקראתי).
   2. מעבדות בלתי-חוקיות אכן יהיו, וכבר עכשיו קיימות במגוון תחומים.
   3. נראה לי שחיים מתחת לחיים ידרשו עוד שפע של שינויים גנטיים. לא הייתי קופץ כל-כך קדימה.

   Liked by 1 person

 4. אפשר להשוות את הנושא לחוקי הפלות. בסופו של דבר דעת הקהל תאפשר את השינויים הגנטים לאחר שהיא תתגבר על החשש הטבעי. ממש כפי שהיא התגברה על החשש מפני אוכל גנטי וחיסונים.
  לא צריך להרחיק לכת ולהמציא את פרקנשטיין, זהו טיפול רפואי שאיננו שונה בהרבה ממתן תרופה. וכשניתן יהיה לתת טיפול גנטי שימנע מחלות לב, יחסן מפני סרטן וישפר את איכות החיים זה יהיה ממש לא מוסרי ולא חוקי למנוע את זה מילדי העתיד.

  Liked by 1 person

  • מעניין…
   את עמליה דואק כבר כמה פעמים ובכמה שמות ולמטה יש את יונית לוי.
   חדשות ערוץ 12 או 13 או השם יודע איזה ערוץ כי אני לא מתמצא, מסתבר שהשתלטו לד"ר צזנה על הפיד 🙂
   משעשע אותי.
   מסקרן לדעת אם גם דני קושמרו יצטרף.

   אהבתי

 5. אתה מציג את הדברים כאילו שזו החלטה פוליטית של מדינה, רוסיה הדיקטטורית ופוטין, סין לכאורה חסרת המוסר אין חוק ואין משפט. לא כצעקתה. כשם שדעת הקהל התגברה על נשואי הומואים ולסביות בניגוד לדת, תוך דור או שנים, רפואה גנטית תהפוך להיות חלק טבעי שישולב בחוק ללא מורא. כפי שכיום החוק דורש מהורים לחסן את הילדים, וכפי שבישראל יש המלצה לבדיקות גנטיות קודם לנשואין, החוק יעמיד דרישה לעמוד בסטנדרטים מסויימים ויכפה אותם על ידי סרוב לתת שרותי רפואה לאלו שחמקו מתחת לרדר והחליטו לתת לטבע לעשות את שלו. אין סיבה שהמדינה תעמוד מאחורי הוצאות רפואיות עבור מחלה שניתן יהיה להפתר ממנה אחת ולתמיד בעזרת הקריספס.

  אהבתי

 6. ברגע שניתן יהיה ליצר רחם מלאכותי, האם למדינה יהיה הזכות ליצר כמה ילדים שהיא רוצה בטענה שהיא שומרת על מדינת הלאום וסטטוס קוו של מאזן בין מוסלמים יהודים אשכנזים ספרדים?

  אהבתי

 7. פינגבק: רועי צזנה: איך עוצרים מדען רוסי שמהנדס גנטית תינוקות? - ייצור ידע

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s