השוודים עוברים לכלכלה של תגים תת-עוריים

אולריקה סלסינג, שוודית בת 28, לא נבהלה כשחשה את הדקירה בכף ידה במהלך מסיבה. המחט פילחה את העור בכף ידה השמאלית, והגיחה החוצה באותה עדינות בה נכנסה. אבל היא השאירה משהו מאחוריה: שבב זעיר מתחת לעור. אולריקה ידעה שהיא סומנה.

אבל היא סומנה מרצון, ועכשיו – סוף סוף – היא יכלה לנסוע ברכבת מבלי לשלם.

הסיטואציה הזו מוכרת לאלפי צעירים בשוודיה – 3,000, ליתר דיוק – שבשלוש השנים האחרונות החליטו להשתיל מתחת לעורם שבבים מזהים. השבבים מתקשרים עם ההתקנים האלקטרוניים מסביבם באמצעות טכנולוגיית NFC (Near Field Communication)[1], ומסוגלים לאחסן כמויות קטנות של מידע בתוכם. קטנות – אבל חשובות. השבבים מתחילים להפוך בשוודיה לסוג של תעודת זיהוי ביומטרית, באמצעותה ניתן לשלם בחנויות, לפתוח דלתות עם מנעולים אלקטרוניים, ואפילו לרכוש כרטיסים לרכבת. תיירים ברכבות בשוודיה יכולים לראות מדי פעם את הפקחים סורקים את ידיהם של הנוסעים – פעולה נוחה וחסכונית יותר, בוודאי, מלנקב כרטיס.

כל זה עשוי להיראות לנו מוזר, ואולי אפילו דיסטופי. אלא שמדובר בפרוצדורה רפואית פשוטה וכמעט נטולת-כאב, מהסוג שמבוצע כיום ב- "מסיבות השתלה" במהלכן מקבלים כל החוגגים את השבב התת-עורי, או אפילו בדוכני קעקועים. השבב אינו אמור לפגוע בבריאות המושתלים, וכל עוד מתבצעת הפרוצדורה באופן סטרילי כראוי, היא אינה אמורה לגרום לזיהום או לדלקת.

Jowan Osterlund (R), a piercings specialist and self-proclaimed champion of chip implantation, brushes off fears of data misuse and says if we carried all our personal data on us, we would have better control of their use (AFP Photo/Jonathan NACKSTRAND)

איש אינו חולק על העובדה שהשבבים הללו אינם אמורים להזיק לבריאות. אבל מדוע, אם כך, מתחילה מהפכת התיוג דווקא בשוודיה? זוהי השאלה המעניינת באמת – עם תשובה יוצאת-דופן: שוודיה נפטרת מהכסף המזומן. במהלך 2016, שני אחוזים בלבד מכל התשלומים התבצעו באמצעות כסף מזומן. אפילו בחנויות ברחוב ניתן למצוא שימוש בכסף מזומן רק בעשרים אחוזים מהתשלומים – מחצית מהמספר מלפני חמש שנים[2]. שלטים מופיעים במסעדות ובברים – "איננו מקבלים מזומן"[3]. אפילו הכמרים בכנסיות, כאשר הם מבקשים מהמתפללים תרומה בסוף התפילה ביום ראשון, אינם טורחים כבר להעביר את הקערה בין הנוכחים. במקום זאת, הם מציגים את מספר הטלפון שלהם בסוף התפילה, ומבקשים מהמאמינים להחליק את אצבעותיהם לאורך מסך הסמארטפון ולשלוח את התרומה באופן דיגיטלי[4].

השלטון מקדם את התנועה לצמצום השימוש בכסף מזומן, ובהתאם לכך – תומך גם בשבבים המאפשרים לאזרחים לשלם באמצעות העברת כף היד למול הסורק. מערכת הרכבות הלאומית מאפשרת לאזרחים לשלם על 'כרטיסים' ולהזדהות באמצעות כפות ידיהם בלבד, וקרוב לוודאי שמספר הולך וגדל של גופים יקבלו את התגים כאמצעי זיהוי מהימן בשנים הקרובות. לאזרחים, בקיצור, יש תמריץ טוב לעבור לתגים התת-עוריים.

הסיבה השנייה, לפי מאמר של ה- AFP, היא ששוודיה מובילה עולמית בשיתופיות מידע. האזרחים, כפי הנראה, אינם חוששים לשתף במידע אישי אודות עצמם. כולם רשומים במערכת הזהות הלאומית, ומסוגלים לגלות פרטים אישיים אחד על השני בשיחת טלפון אחת פשוטה לרשויות – למשל, לחשוף את משכורות חבריהם. בניגוד לחששותיהם של הדוגלים בפרטיות, נכון להיום נראה שהחברה השוודית מצליחה להחזיק מעמד גם במצב זה של שקיפות קיצונית. נכון – מספר גניבות הזהות בשוודיה עלה באופן דרמטי, אבל בהחלט אפשר לטעון שדווקא קיומו של השבב התת-עורי יכול למזער את האיום המסוים הזה[5].

שוודיה מספקת לנו, לפיכך, משקפת לעתיד. אנו יכולים לראות את עתיד ההשתלות והשינויים הגופניים, ולהבין שבני-אדם מוכנים בהחלט לשחק בגופם – להוסיף סיליקון, לשאוב שומן, להשתיל שבבים – אם הפרוצדורות בטוחות מבחינה רפואית ומביאות להם תועלת בחיי היומיום. המשמעות היא שככל שיגדלו התועלות המופקות משדרוג הגוף האנושי – כך נראה יותר ויותר אנשים מקבלים את התוספות הללו לגופם.

שוודיה מלמדת אותנו שכדי שהשבבים יגיעו גם למדינות נוספות, יש צורך בתמיכת הממשלה והשוק הפרטי על מנת לספק שירותים נלווים. אך חשוב לא פחות – האזרחים צריכים לתת אמון במערכת השלטון, ולהשתכנע כי המידע המוטבע מתחת לעורם אינו עומד לפגוע בהם. אני חושש שבישראל, לפיכך, עוד ארוכה הדרך עד שנסכים להשתיל את השבבים בגופינו.


 

כרגיל, אתם מוזמנים לקרוא עוד על עתיד הרפואה, הפרטיות והניטור בספריי המדריך לעתיד ו- "השולטים בעתיד", בחנויות הספרים המובחרות (וגם אלו שסתם בסדר).

[1] https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%A7%D7%A9%D7%95%D7%A8%D7%AA_%D7%98%D7%95%D7%95%D7%97_%D7%90%D7%A4%D7%A1

[2] https://www.theguardian.com/business/2016/jun/04/sweden-cashless-society-cards-phone-apps-leading-europe

[3] http://business.financialpost.com/news/economy/no-cash-signs-everywhere-has-sweden-worried-its-gone-too-far

[4] https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-05-14/in-cashless-sweden-even-god-now-takes-collection-via-an-app

[5] https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-07-12/securitas-ceo-declared-bankrupt-after-his-identity-was-stolen

20 מחשבות על “השוודים עוברים לכלכלה של תגים תת-עוריים

 1. בוקר טוב לכולם
  פרט לחלק של ה"נובלטי" איזה יתרון יש בצ'יפ תת עורי? שלא תשכחו אותו בבית? שלא יגנבו לכם אותו? אין במידע שבו שום דבר שלא ניתן להחליף בזמן קצר אז מדוע שהמידע לא יהיה על הטלפון שאיש מאתנו לא נפרד ממנו? אפשר להעתיק את המידע על עגיל, שעון, אפילו כתובת קעקע זמנית (שמעתי שיש כתובות קעקע זמניות עם מידע).
  אנחנו לא כל כך חשופים למידע מסין אבל שם כבר מספר שנים השימוש בכסף מזומן מצומצם מאד ומשלמים באמצעות אפליקציות טלפון בכל מקום.
  מעניין מדוע שבדיה היא מדינה מתקדמת בתחום.

  https://qz.com/759572/smart-tattoo-turns-your-skin-into-a-touchpad-and-stores-data-on-microchips/

  אהבתי

 2. פינגבק: רועי צזנה: השוודים עוברים לכלכלה של תגים תת-עוריים - ייצור ידע

 3. היתה לא מזמן כתבה על חברה סינית שמחייבת את העובדים שלה לחבוש כובע עם חישנים שקורא את תגובות המוח ובודק את מצבו הבריאותי של העובד. כשחפשתי כתבות על השתלת צ'יפים נתקלתי מיד בחברה שבדית שמאפשרת השתלה של צ'יפים באצבעות העובד. אבל בנוסף לנוחות זה גם מצב שבו המעביד יכול לבדוק באופן קבוע איפה העובד נמצא, האם הוא עובד קשה מדי או מתבטל. קצת חדירה לפרטיות. היתי מעדיף לשמוע על השתלות תת עוריות שמנטרות את מצב הגוף שלנו ומדווחות לנו על מצבנו הבריאותי ומתריאות מראש. זה יציל הרבה מאד חיים ממחלות שמחיבות גילוי מוקדם

  http://www.latimes.com/business/technology/la-fi-tn-microchip-employees-20170403-story.html

  אהבתי

 4. ניכר מהמאמר שאתה בעד השתלות תת עוריות. פרט לחדירה לפרטיות לא פרטת מה היתרונות והחסרונות.
  אם ההשתלות התת עוריות מתחברות לגוף שלנו ואוספות מידע בריאותי זה בסדר. אם הן יכולות לשחרר חומרים שעושים אותנו חכמים יותר זה בודאי שבסדר, ואם הן מזהירות אותנו על הרגלי אכילה גרועים או מאמץ יתר זה גם בסדר. אם הם מקשרות אותנו "טלפאטית" עם אנשים אחרים או אפילו אולי עוזרות לנו לנווט בדרכים ולא לשכוח דברים, על אחת כמה וכמה. אבל סתם כתחליף למשהו שניתן לשים על הטלפון הנייד? נראה מיותר

  אהבתי

  • אני לא מתנגד להשתלות תת-עוריות באופן אוטומטי. במקרה הספציפי הזה, הן מספקות מענה לחלק מהחסרונות של טלפונים ניידים (למשל, שאפשר לגנוב אותם, או שצריך לטרוח להוציא אותם מהכיס), ופותחות צוהר לאיומים חדשים ושונים.

   Liked by 1 person

  • ביולוג
   ומה עם אותם אנשים שאין להם מה להסתיר? שרוצים שידעו שהם עובדים ומשקיעים? הרבה מאד אנשים עובדים כיום מהבית וזה כנראה יתרחב. מדוע שלמעביד לא תהיה יכולת לנטר? ואת רוב הפרטיות שלך כיום אפשר לפרק דרך הטלפון שאתה לא נפרד ממנו ודרך עיבוד של הפעולות שלך על המחשב. זה רק המשך של המציאות. עברת לגור בחברה, אתה ממלא את הכללים כי יש תמורה נאותה ואם לא יהיה לך ואטסאפ כיום רק אתה תפסיד וכנראה שבעתיד אם לא יהיה לך צ'יפ תת עורי אז החיים שלך יהיו פחות נוחים ותתאים את עצמך למציאות או תחיה על אי בודד.

   Liked by 1 person

   • חייל, בהצלחה עם ההנחות המקדימות שיש לך עליי 🙂 בעיקר לגבי סמארטפון, אפליקציות ודרך הפעולה שלי על המחשב הנייח.
    לא ענייני להתפלסף… ציינתי עובדה. שהיא מה שהיא – עובדה.
    לכלבים יש שבב, ועתה לבני אדם יש שבב. מהות השבב? תפקידו? מטרתו? בטיחותו? סיכוניו? יתרונותיו?
    עובדות אזוטריות משהו שלי באופן אישי יהיה מעניין לעקוב אחריהן מהצד בזמן שבעוד כעשור או שניים או שלושה או חמישה רוב האנושות, ובעיקר זו המערבית-מודרנית שמאמצת אל חיקה טכנולוגיות כמו שכלב מאמץ כופתיות מעובדות מהמפעל, תהיה משובבת (אני רק מניח).
    אין לי שום עניין להיכנס לפולמוסי אורוול ו- 1984. בעיקר כי משום מה זה קורה בתקופת חיי לנגד עיניי המשתאות, השבח לבאטמן. אין תקופה נפלאה מזו לחיות בה בכל קיום המין האנושי מאז ועד עתה.
    כל שאר הדברים הם בעיקר פרשנויות, ואני לא פרשן. למרות שניתן למצוא שלל פרשנים לעת מצוא בלי שום בעיה.
    אגב, אי בודד זה לא רק מקום פיזי. הוא גם מקום בהוויה. זו נקודה למחשבה.

    Liked by 2 אנשים

   • אף פעם לא הבנתי את הטיעון הזה של "אין מה להסתיר".
    זה נכון רק במצב בו אף אחד לא מנצל זאת לרעה.
    במדינה בה הממשל יודע/שולט בהכל זה יכול להשתנות מהר מאוד: מה שנראה לך היום כדבר לגיטימי יכול להיות מחר משהו שתרצה להסתיר

    Liked by 1 person

 5. אני יודעת שאצל ילדים חרשים יש היום השתלות של ציפים באוזניים שעוזרות להגביר את הקול. הן מתחברות לאביזר חיצוני אבל באופן ככלי אפשר לומר שבעיית החרשות נפתרה לגמרי.
  אבל מכיוון שזה לא נושא הדיון פה אוסיף ש
  בטיולים בעתיד שימוש בצ'יפ תת עורי יפתור המווון בעיות, מהצורך בשימוש בדרכון, ויזה, רישיון נהיגה בין לאומי, תעודות חיסון, כרטיסי אשראי מזומן ואפילו הוט ספוט מקומי לטלפון, שלא לדבר על שרותי איתור חירום לטיילים שהלכו לאבוד. אנחנו צעד וחצי ממצב שבו נקבל דיווח על מחלות שעוד לא התחילו אצלנו ונתפוס אותם בשלב מוקדם. מישהו כבר אמר? החשש מפני אובדן הפרטיות בטל ב 60 למול היתרונות האדירים שממולנו.

  אני יכולה לגשת לאופנים נעולות בסין או מכונית שכורה בלונדון ולפתוח אותן במגע אצבע ולסוע, להכנס לחדר במלונית בלילה בצד הדרך לקנות אוכל במכולות שבטח יצוצו ללא בני אדם והכל במגע יד. מי יתווכח עם זה.

  יכול להיות שאפילו בעל אפשר יהיה למצוא בלחיצת יד, ינתח את כל הנתונים ויודיע לי אם עומד בדרישות הבריאותיות הכלכליות והחברתיות….

  אהבתי

 6. אם יכולת הזהוי של הרשתית הפנים וטביעת האצבע משתכללת בשביל מה צריך כל מיני חפצים זרים מתחת לעור? קראתי שבסין כבר זהוי הפנים כל כך טוב שכשאתה מקבל הביתה רפורט על שחצית כביש לא במעבר הם מודיעים לך שכבר ראו אותך שלוש פעמים במקומות שונים והשוטר כבר קורא לך בשמך הפרט בעזרת המצלמה שיש לו על הכובע בלי לבקש ניירת. מצלמים אותך בביקורת הדרכונים וגמרנו. אז כל קניה יכולה להתבצע עם טביעת אצבע רישתית וחלס. לי לא יכניסו לדם שום דבר חוץ מאלכוהול

  אהבתי

 7. לדעתי הצעד לא נכון לנו, יהיה ניתן לקחת מאיתנו בדיוק באותה הדרך כל יכולת כלכלית וחומרית, אי יכולת להיכנס לרכב/דירה/עבודה , לבטל את האדם הלא פיזי, ככל אמצעי דיקטטורי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s