לפי (הטעויות של) הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה, עד 2030 תגיע חצי מהאנרגיה מהשמש ומהרוח

משהו מוזר קורה במרתפי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה.

מדי שנה משחררת הסוכנות דו"ח בנוגע למצב האנרגיה בעולם: כמה אנרגיה מיוצרת ממקורות מתחדשים, כמה מדלקי מאובנים, וכו'. אלא מה? חוקר האסטרטגיה פול מיינווד עבר על כל הדו"חות מעשרים השנים האחרונות, ובחן את דיוק התחזיות של הסוכנות בנוגע לאנרגיה מתחדשת. מסתבר שהסוכנות טועה, פעם אחר פעם, בהערכת רמת השימוש באנרגיה מתחדשת[1].

מיינווד כלל מספר גרפים בהערכה המקורית שלו, אבל הם קצת מורכבים, אז לקחתי את התוצאות שלו ושיבצתי אותן בגרף משלי: תחזיות הסוכנות עבור שנת 2030 לגבי השימוש באנרגיה מתחדשת (שמש ורוח בלבד, באחוזים).

עליה בשימוש באנרגיה מתחדשת.jpg

אתם רואים כאן את הערכות הסוכנות מדי שנתיים, לגבי השימוש באנרגיה מתחדשת. שני דברים מעניינים בהערכות האלו:

 1. הסוכנות תמיד טועה… כלפי מטה. מדי שנה היא נותנת הערכה נמוכה, ושנתיים בלבד לאחר מכן היא מבינה שעולם הטכנולוגיה התקדם, שקל יותר לקצור אנרגיה סולארית ואנרגיית רוח, והיא מתקנת בהתאם. אם ב- 2002 היא קבעה שרק 4.4% מהאנרגיה תופק ממקורות מתחדשים ב- 2030, הרי ששנתיים לאחר מכן היא כבר תיקנה את ההערכה שלה ל- 5.9%. ושנתיים לאחר מכן, ל- 6.7%. ולאחר עוד שנתיים, ל- 8.7%, וכן הלאה. הבנתם את העניין. פעם אחר פעם היא טועה, פעם אחר פעם היא ממשיכה לטעות.
 2. הדבר המעניין השני הוא קצב השינוי בטעות. כשאנחנו מסתכלים על כל הנקודות בין 2002 ל- 2016 (השנה בה ערך מיינווד את הסקירה), אנו מגלים שהקפיצה מדי שנתיים עקבית למדי, ובערך בסדר גודל של עשרים אחוזים בכל פעם. כך שאנחנו יכולים לייצר תחזית, לפיה ב- 2018 תשחרר הסוכנות דו"ח חדש, ובו תקבע שב- 2030 יגיע אחוז השימוש באנרגיה מתחדשת ל- 19%. וב- 2020 היא תנבא שאחוז השימוש ב- 2030 יהיה 22.7%. וכן הלאה וכן הלאה, עד שב- 2028 תקבע הסוכנות שב- 2030 יגיע אחוז השימוש באנרגיות מתחדשות ל- 48.7 אחוזים.

זהו, כמובן, רק משחק קטן וחביב בנתונים שנועד לגרום לנו לחשוב ולהבין כמה הערכות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה – גוף מקצועי ומהימן, חשוב לציין – אינן מתואמות עם המתרחש בשטח.

כדי להבין למה, אפשר פשוט לבחון את הטכנולוגיות לכריית פחם ולשאיבת נפט. כאשר מפותחות טכנולוגיות מתקדמות יותר בתחום, עדיין יש צורך להביא אותן למקום היעד (בדרך כלל במדינות אחרות), להקים את התשתית החדשה והמסורבלת, לבנות מערכת שינוע לנפט ולפחם אל היעד, לחתום על חוזים והסכמים בינלאומיים, ועוד ועוד סיבוכים. כתוצאה מכך, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה רגילה לקצב השיפור האיטי בהפקת דלקי מאובנים.

אבל מה קורה עם טכנולוגיות לקצירת אנרגיה מתחדשת?

בהכללה, אור שמש הוא משאב הקיים בכל מקום. המשמעות היא שטכנולוגיות יעילות יותר מאפשרות לנו גם לקצור אותו בכל מקום. ברגע שהן מופיעות, מיד נעשה בהן שימוש בכל מדינה הנהנית מאור שמש מרובה, באמצעות הקמת תחנות כוח סולאריות. ולא זאת בלבד, אלא שטכנולוגיות אלו נהנות יותר מההתפתחות של תחומים אחרים, כגון בינה מלאכותית ששולטת בפאנלים הסולאריים ומכוונת אותם כך שיעקבו אחר השמש[2], או רובוטים שינקו את הפאנלים הסולאריים מדי יום[3].

אפילו בהינתן פיתוחים שכאלו, קשה לראות כיצד יופקו חמישים אחוזים מהאנרגיה הקיימת בעולם מתחנות כוח סולאריות ומטורבינות רוח. התשובה היא שהקפיצה הגדולה באמת בתחום האנרגיה המתחדשת תתרחש כאשר יתאפשר ביזור מלא (כלומר, פיזור יעיל של פאנלים סולאריים וטורבינות רוח) בקצירת האנרגיה. בעתיד זה, כל אדם יוכל ללכת עם תיק גב ועליו פאנלים סולאריים, או לנסוע ברכב עם פאנלים סולאריים על הגג. כל בניין יהיה מכוסה בפאנלים סולאריים זולים ובטורבינות רוח שיפיקו אנרגיה, לצד סוללות שיאגרו אותה לשימוש עתידי, או יפנו אותה לשימוש מיידי במקומות אחרים בעיר שאינם נהנים מרוח או מאור שמש ברגע זה ממש.

עתיד שכזה נשמע דמיוני אך הוא אפשרי בהחלט, אם רק נניח שעלות היצירה וההתקנה של פאנלים סולאריים חדשים תמשיך לרדת באותו קצב. וכאן מגיעה הקפיצה האמונית הנדרשת בכל ניסיון לחזות את העתיד בטווח הארוך: אנחנו צריכים להאמין שהטכנולוגיות הנדרשות אכן יפותחו.

אם נסתמך על הטעויות המצטברות של הגוף המהימן ביותר בשוק האנרגיה, נראה שהטכנולוגיות הללו אכן ענו על האמון שאנו תולים בהן, לפחות בעשרים השנים האחרונות. האם ימשיכו להשתכלל גם בעשור הקרוב באותו הקצב? אני מאמין שכן, אבל עכשיו נותר רק לחכות לעתיד כדי לגלות.


אתם מוזמנים לקרוא עוד על רעיונותיי לגבי עתיד האנרגיה, התחבורה והממשל בספרי החדש "השולטים בעתיד", בחנויות הספרים המובחרות (וגם אלו שסתם בסדר).

[1] https://www.quora.com/profile/Paul-Mainwood/Flotsam/A-modest-proposal-to-the-International-Energy-Authority

[2] https://www.solarpowerworldonline.com/2017/12/will-artificial-intelligence-change-solar-industry/

[3] https://newatlas.com/scrobby-solar-photovoltaic-panel-cleaning-robot/33819/

11 מחשבות על “לפי (הטעויות של) הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה, עד 2030 תגיע חצי מהאנרגיה מהשמש ומהרוח

 1. פוסט מענין , רק כדאי לציין אולי :

  שהם כנראה לא לקחו בחשבון , אנרגיות ירוקות אחרות ( מים , גיאותרמי וכדומה ) אבל , לא סביר שזה משמעותי ביחס הכולל .

  ב – 2030 כנראה , אנרגיית ההיתוך הגרעיני , תתחיל להיות שימושית . וזה גיים צ'נז'ר של ממש . ספק אם יהיה טעם בעתיד הרחוק , באנרגיות ירוקות בכלל .

  הבעיה גם , אינה רק אנרגיה מתמחזרת או ירוקה , הבעיה נעוצה בעיקר , בביצועים הנדסיים . עיקר האנרגיה למשל , הולכת על תחבורה ( בקירוב ) . תחבורה מזקיקה ביצועים , ביצועים הנדסיים עוצמתיים . ניקח למשל מטוס קרב : אין בעתיד הנראה לעין , סיכוי , שרוח , שמש וכדומה … יוכלו לספק אנרגיה תחבורתית עוצמתית , שוות ערך לפוסילית . זוהי בעיה . וכל עוד הבעיה הזו לא תיפתר , אז , אין סיכוי לנקודת מפנה מאוד משמעותית .

  אפשר היה להביא בגרף , הדיכוטומיה לפחות , בין השימוש בפועל , בין הנתון האובייקטיבי , לבין התחזית וההערכה . זה חסר מאוד , ובסיסי מאוד ….. זה לא כזה סיבוך , להביע דיכוטומיה בין שני ווקטורים או קווים . אבל , רק ווקטור אחד , זה קצת בעייתי .

  תודה

  אהבתי

   • alamo 2914 , אני מציע שתרגיע פה , ולא תשתמש בכל מיני ביטויים אפלים איש . אני אנהג איתך פה בסבלנות כרגע ( יחסית מאוד ) אבל לא להבא . ראה הוזהרת !!

    תכל"ס , לפני שאתה כותב על עתידנות , תקרא הפוסט . מדובר היה על רוח ושמש , אבל לא על אנרגיות אחרות . אני כתבתי לא משמעותי מכמה סיבות :

    תחילה , הגיאותרמי , באמת לא משמעותי . המים קצת יותר באמת , אבל , לא נכנסתי כלל לענין , כי זה לא היה נושא הפוסט במובן של אנרגיות ירוקות . ואפרופו עתידנות , אזי , אם לא שמת לב , אני זה שהביא הלינקים והענין של היתוך גרעיני , אז טול את מגדלי עזריאלי מבין עיניך , אתה פקינג ג'נקי ? וכאן בהיתוך הגרעיני , העתיד היותר משמעותי . ואם היית קורא התגובות שלי , היית מבין ( או אם אתה מבין משהו בכלל ) ויודע , שתחבורה , זה הסיפור העיקרי . ומים כאן לא יעזרו הרבה . לא כאן העתיד אפרופו , מים לא יועילו ( אלא אם כן מים בקשר להיתוך גרעיני , זה רחוק כרגע ).

    אז , כנראה שאתה שהלכת לאיבוד במרחבי הזמן , תאפס הג'י פי אס , כי השעון שלך קפא לגמרי אשכרה . אתה פקינג הופך יוצרות ?

    וראה הוזהרת . תבדוק טוב טוב עם מי אתה מתגבב , ואם נתקלת בשם : אל רום …. שקול מילים . כי להבא , לא אהיה עדין ומנומס איתך ( ותאר לך , הייתי עדין ומנומס , הרבה מעבר לדרוש איתך ) .

    סלאמת ……

    אהבתי

 2. פינגבק: מדוע הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה טועה בחיזוי השימוש באנרגיה מתחדשת? | הידען

 3. פינגבק: רועי צזנה: עד 2030 תגיע חצי מהאנרגיה מהשמש ומהרוח - ייצור ידע

 4. אני ממליץ על הספר ועל הבלוג "אנרגיה בת קיימא – ללא האוויר החם" של הפיזיקי דיוויד מקיי כדי להבין את הפיזיקה הבסיסית ושיקולים שונים בתחום של אנרגיה בכלל ושל אנרגיות מתחדשות בכלל.

  מקיי שואל כמה אנריגה נצרכת בתחומים שונים בחיים – כמו נסיעה במכונית, טיסה טרנס אטלנטית, חימום וקירור הבית, מכונות כביסה , צרכים צבאיים , צריכת מוצרים, הוא גם בודק כמה אנריגה ניתן להפיק באמצעות אנרגיות שונות כמו שמש, רוח וכו'.
  אחד הדברים המיוחדים אצלו הוא שהוא מאפשר לקורא להבין איך ניתן לבצע את החישובים בכוחות עצמך (על בסיס חישובים מקורבים) ושהוא מתעקש על מדידה של כל הדברים.

  הזכירו כאן "אנרגיית מים" יש אנרגיה הידרו אלקטרית במקומות שונים -אבל אנרגיה כזו דורשת סכרים ושפע של מים – מתאימה רק למקומות מסויימים מאד בעולם וגם אז יש ויכוח אם האנרגיה הזו באמת מתחדשת (הסכרים מתיישנים, דורשים תחזוקה וכו') ומה המחיר הסביבתי שלה. כיום רוב הנהרות הגדולים שיכולים לאפשר אנרגיה כזו כבר מנוצלים. יש אנרגיה נוספת של אנרגיית גלים – מקיי מסביר את הפוטנציאל והמגבלות של ניצול אנרגיה זו.

  אחת הבעיות של אנרגיית שמש היא שהיא דווקא לא מאד נפוצה במקומות שגרים כיום צרכנים רבים של אנרגיה – אירופה וארה"ב שבהם יש ימים רבים עם עננים. עוד מגבלה היא של אגירה – הדלקים המחצביים (כולל אורניום) מאפשרים להפיק כמה אנרגיה שרוצים מתי שרוצים. באנרגיה מתחדשת זה יותר קשה.

  למרות שהוא מאד סביבתי מקיי לא עושה הנחות לעצמו או לתנועה הסביבתית ומציג דילמות ובעיות שונות בתחום – וכמו שהכותרת מרמזת – מתעקש על דיון מונחה נתונים – לדוגמה אפשר אולי לקיים מכוניות מונעות בחשמל סולארי – אבל זה ידרוש שטח עצום של פאנלים. (במציאות של מכוניות רובוטיות אולי יותר הגיוני לאפשר לאנשים להגיע איתם לרכבות כבדות שיאפשרו תנועה בין מטרופולינים במחיר אנרגטי נמוך יותר).

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s