מחקר חדש ורחב מראה שרפואה אלטרנטיבית הורגת

כבר זמן רב שאני אומר לאנשים שרפואה אלטרנטיבית הורגת, אבל רק עתה יצא מחקר רחב שהראה עד כמה המצב חמור.

הנזק העיקרי ברפואה אלטרנטיבית – הומאופתיה, נטורותפתיה, אקופנקטורה ודומותיהן – הוא בכך שטיפולים מסוג זה עולים לאנשים כסף וזמן, שהיו יכולים להשקיע ברפואה מודרנית המספקת תוצאות. אותו זמן מבוזבז עלול להיות קריטי – אם חולה סרטן מתעכב אפילו חודש או חודשיים בקבלת הטיפול הרפואי ההולם, הסרטן עלול להתפשט בגופו, כך שסיכויי ההחלמה ירדו באופן משמעותי. וכמובן, אנשים שבוחרים להסתמך על רפואה אלטרנטיבית בלבד, למעשה מותירים את גופם ללא הגנה כלל.

אבל עד כמה זה פוגע בהם?

עתה יצא מחקר חדש ורחב שמנסה לבחון את מידת הנזק שרפואה אלטרנטיבית גורמת לחולי סרטן. החוקרים בדקו שאלה פשוטה מאד: כמה מהחולים נשארו בחיים בכל נקודת זמן לאחר האבחון הראשוני.

החוקרים עברו על נתונים שהגיעו ממאגר המידע הלאומי בתחום הסרטן באמריקה, שמכיל נתונים המגיעים מיותר מ- 1,500 מוסדות רפואיים המטפלים במקרי סרטן. הם התמקדו בחולים שאובחנו בארבעת סוגי הסרטן השכיחים ביותר: סרטן השד, סרטן הריאה, סרטן הערמונית וסרטן המעי הגס. עבור כל אחד מסוגי הסרטן הללו הם בחרו בחולים שאינם בשלב מתקדם מדי (שלב 4, בו הסרטן כבר שולח גרורות לרקמות האחרות בגוף וסיכויי ההחלמה זעומים) – אחרת החולים היו מתים בוודאי מבלי קשר לטיפול הרפואי שהיו מקבלים, ולתוצאות לא הייתה משמעות. החולים שבחרו, לפיכך, היו כאלו שהיו יכולים להינצל ממוות, בהתאם לטיפול הרפואי שקיבלו.

עבור כל אחד מהחולים, כלל מאגר הנתונים גם את ההגדרה האם בחרו לקבל טיפול רפואי מתאים, או שבחרו ב- "אחר לא-מוכח: טיפולי סרטן מצד מטפל שאינו רופא" (other-unproven: cancer treatments administered by nonmedical personnel). אותם חולים גם בחרו להימנע מטיפולים מודרניים בסרטן ככימותרפיה, הקרנות, ניתוח או טיפולים הורמונליים. בסך הכל זוהו 280 חולים שבחרו טיפול ברפואה אלטרנטיבית על פני רפואה מודרנית. אותם חולים, אגב, נטו ליהנות מבריאות כללית טובה יותר (כלומר בעלי ציון נמוך יותר במדד צ'רלסון-דיו), והיו צעירים יותר ובעלי רמת הכנסה גבוהה יותר. כל הסממנים האלו היו אמורים להבטיח להם הצלחה גדולה יותר בהתמודדות עם הסרטן.

אלא שמסתבר שנעורים ועושר אינם מספיקים כדי לעצור את הסרטן – לפחות בלי עזרה רפואית של ממש.

עבור שלושה מתוך ארבעת סוגי הסרטן שנבדקו, הסיכון למוות היה גבוה יותר עבור החולים שבחרו ברפואה אלטרנטיבית. ולא 'קצת' יותר. חולים בסרטן השד שבחרו ברפואה אלטרנטיבית היו בעלי סיכון גבוה פי חמישה למות תוך שבע שנים מזמן האבחון. בסרטן המעי הגס הסיכון היה גבוה פי ארבעה, ובסרטן הריאה הסיכון היה גבוה 'רק' פי שניים. במקרה של סרטן הערמונית לא היו הבדלים ברורים בתמותה, כנראה מכיוון שמדובר בסרטן שהורג לאורך זמן ארוך מאד, ומעקב של שבע שנים בלבד אינו מספיק לזיהוי הבדלים משמעותיים בין טיפול אלטרנטיבי לטיפול רפואי אמיתי.

רפואה הורגת.jpg

על סמך הנתונים מהמחקר – Use of Alternative Medicine for Cancer and Its Impact on Survival ב- Journal of the National Cancer Institute

יש למחקר מגבלות, כמובן. הייתי שמח, למשל, לקבל ניתוח דומה גם עבור סוגי סרטן אחרים, או אפילו עבור מחלות כרוניות קטלניות אחרות. ועם זאת, לעת עתה מדובר בתמונה מפלילה למדי עבור הרפואה האלטרנטיבית.

המחקר החדש מצטרף למחקרים קודמים קטנים יותר, כמחקר אחר מ- 2006 בו נסקרו עשרות חולים בסרטן השד שבחרו לסרב לטיפול רפואי, והסתמכו על טיפול אלטרנטיבי. מתוך שש נשים שבחרו להימנע מניתוח לסילוק הגידול, חמש התדרדרו לסרטן בשלב 4, ואחת מהן מתה תוך שנה בלבד. תועדו גם חמש נשים שבחרו להימנע מניתוח לטובת רפואה אלטרנטיבית, ולאחר שלוש שנים התחרטו ובחרו לעשות את הניתוח. בכל החמש ניכרה התקדמות של המחלה משלב 2 ו- 3 בו החלו, ושלוש מתוכן התדרדרו לשלב 4 – ואחת כבר נפטרה מסרטן גרורתי. המשמעות, בקיצור, היא שמתוך אחד-עשר חולים שבחרו להימנע מטיפול רפואי מודרני, בעשר התגלתה החמרה במחלה, ושמונה מתוכן התדרדרו לשלב 4, הנחשב לגזר דין מוות כמעט ודאי. מצבם של החולים שסירבו לכימותרפיה לא היה טוב יותר: סיכוייהם למות תוך עשר שנים היו גבוהים יותר ב- 54 אחוזים מהחולים שהסכימו לקבל טיפול רפואי.

קיימים מחקרים קטנים דומים שנערכו על חולים בסרטן השד כאן וכאן – ד"ר דיוויד גורסקי מאתר Science Based Medicine עשה עבודת קודש ואסף את תוצאות כמה מהם ביחד באותו מאמר – וכולם מגיעים למסקנה דומה: מי שבוחר ברפואה אלטרנטיבית על פני רפואה מודרנית בחמישים השנים האחרונות, מוריד באופן דרמטי את סיכויי ההישרדות שלו.

יש לי תחושה שמרפאים אלטרנטיביים יצירתיים במיוחד יסתייגו מהמסקנות הללו. הם עשויים לטעון, למשל, שטיפול חדשני ויוצא-דופן שהמציאו בעצמם כגון מי-קרח-מהולים-עם-ויסקי-ותמציות-חרקים-מאודות שונה לחלוטין מטיפול הומאופתי. או שהתה-הירוק-שרק-אני-יודע-לרקוח-עם-המרכיב-הסודי-המיוחד-שלי-שלא-אגלה-לאף-אחד שונה לגמרי מאקופנקטורה. ואכן, במחקרים שתיארתי נבדקו רק חולים שטופלו ב- 'רפואה אלטרנטיבית' מבלי לטרוח להגדיר בדיוק את כל תת-התחומים שבה. אלא מה? כל הטיפולים הללו לא הוכיחו הצלחה מעולם, מכיוון שאם היו מוכיחים הצלחה – הם כבר מזמן היו הופכים לחלק מהרפואה המודרנית המומלצת לחולים. הנחת היסוד הסבירה ביותר לגבי כל טיפול אלטרנטיבי חדש, לפיכך, היא שמדובר רק בעוד וריאציה על אותו הדפוס. וכן, אם אתם חולים בסרטן השד, הריאה או המעי הגס ובוחרים בטיפול אלטרנטיבי על פני המלצות הרופאים, הרי שיש סיכוי טוב שהוא יהרוג אתכם, חד וחלק.

סיכום: לעצור את תעשיות המוות

אני לא אוהב להיות דרמטי מדי, אבל הנתונים מהמחקרים שהתפרסמו בעשרים השנים האחרונות חושפים תמונה מזעזעת. מטפלים אלטרנטיביים שממליצים לחולי סרטן להסתמך על טיפולים שאינם-רפואיים, תורמים באופן אקטיבי למותם. אין דרך – ואין מקום – להגיד את זה יפה יותר. מדובר בתעשיות מוות שמפתות אנשים בטענות לא-מגובות ובתיאוריות קונספירציה נגד הממסד הרפואי, ועל הדרך גוזרות קופון לטובתן.

הדרך להתמודד עם תעשיות המוות הללו פשוטה: לחנך אנשים לחשיבה רציונלית וביקורתית ולהסביר להם כיצד הקהילות המדעיות והרפואיות פועלות ומדוע קשה כל-כך לזייף נתונים לאורך זמן. תמיד יהיו אלו שיבחרו להתנער לגמרי מהרפואה המודרנית, אבל ראוי לפעול לצמצום מספרם עד כמה שרק אפשר. זוהי מטרת הרשומה הזו, ואני מקווה שתגיע למספר רב ככל-האפשר של אנשים, ותסייע בהפחתת מקרי המוות הניתנים למניעה.


אתם מוזמנים לקרוא עוד על התפתחותן של תיאוריות הקונספירציה שמספקות בסיס לרפואה אלטרנטיבית, וכיצד ארגונים עלולים להשתמש בהן כדי להשפיע על הצרכנים, בספרי החדש "השולטים בעתיד", בחנויות הספרים המובחרות (וגם אלו שסתם בסדר).

16 מחשבות על “מחקר חדש ורחב מראה שרפואה אלטרנטיבית הורגת

 1. הטור מעניין ופוקח עיניים. הרפואה האלטרנטיבית הורגת חולים במחלה קטלנית שמוותרים על רפואה אמיתית. למעשה, הויתור על הטיפול הרפואי הוא שהורג.
  רבים סובלים ממחלות שיש בהן פגיעה משמעותית באיכות חיים אך אינן קטלניות – כאבי גב ומפרקים, טינטון, ועוד. הרופאים מניחים להם לחיות ולסבול, או מסממים אותם במשככי כאבים. בתחומים אלה שנזנחו לחלוטין על ידי המחקר הרפואי משום שאין בהם תהילה שמלווה בכסף, הרפואה האמיתית איננה מספקת אפילו בסיס למעט תקווה. החולה איננו מעוניין לסבול ומחפש מזור בטיפול דמיוני כמו תפילות לבורא עולם או לאלילים לפי בחירתו. אחד האלילים נקרא רפואה אלטרנטיבית. הרפואה האלטרנטיבית מציעה סיכוי לשיפור בהרגשה בעזרת סיפורים על סובלים שהחלימו. עצם התקווה משפרת את איכות חיי הסובלים שהוזנחו על ידי הרפואה האמיתית שדנה אותם לאריכות חיי סבל.

  Liked by 1 person

 2. פינגבק: רועי צזנה: רפואה אלטרנטיבית הורגת! - ייצור ידע

 3. רגע, אני חייב להבין. את "קביעותיך" אתה מפיץ בתור ד"ר לאסטרונומיה שחוזה את העתיד? מה לך ולרפואה? היית מעורב פעם במחקר ברפואה? במחקר של חברות תרופות או במוסדות אקדמיים? בליל השטויות שכתבת מתאפשר רק בגלל שהן כתובות בבלוג ומאפשרות לך לכתוב מה שאתה רוצה. תרופות כגון כימותרפיה עוזרות כי כן, כמו רעל, הן ממיתות את התאים הסרטניים – אבל גם את כל מה שטוב מסביב. לכן מומלץ (וע"י אנשים הרבה יותר מבינים ממך) לטפל בשילוב – מערבי ולא-תרופתי. אתה תמשיך לקחת אנטיביוטיקה, סטרואידים וכימותרפיה אם תצטרך ושיהיה בהצלחה. הנבונים שבנו יבחנו טוב טוב מה מוצע להם ומה ההשלכות ארוכות הטווח.

  אהבתי

 4. רועי, פוסט נוסף מאיר עיניים וחשוב מאוד. תענוג לקריאה.
  תודה רבה!

  1. אפקט הפלצבו.
  במקרים של מחלות או הפרעות שקשורות לגוף-נפש (פסיכוסומטי) הוא משמעותי מאוד. במקרים רפואיים אחרים, מגוונים לרוב, אי אפשר להתעלם מכך שהוא ממש עוזר לכמעט 30% מהחולים.
  כמובן שאני לא מתכוון למקרים כירורגיים או שדורשים התערבות פולשנית חד וחלק, אבל גם להם.
  אז גם אם לקחתי לשלשלת של לוויתן מדבר מצוי, יש סיכוי תיאורטי של 30% שזה ישפר את הרגשתי ויפעיל מערכות פנימיות שמסוגלות להוביל להבראה, החלמה וחידוש רקמות וכו'.
  כמובן שמסייג מאוד (מאוד!!!) שלא הייתי מסתמך על האפקט מן הסתם, אבל הוא שם, מוכח, אמפירי, מחקרי, נמצא ושריר.
  אולי הוודו שלו עדיין ואולי לעולם לא יהיה מובן, אבל הוא משפיע.
  זה כן משהו לקחת אותו בחשבון או בחילוק לאורך.

  2. מדוע למען הבודהא, האלים של פעם והאלים החדשים (יהודה לוי, שלומית מלכה, אייל גולן ואחרים) אתה מתעלם בכזו חוצפה, תוכחה, עזות מצח ובאופן מאוד לא פסאודו-מדעי מפרסי דארווין?…
  מאדם בשיעור קומה שכמוך הייתי מצפה במופגן ליותר.
  אכן, מחלה אמיתית, כואבת, שגורמת לסבל, שכול ואובדן היא *לא* דבר לצחוק עליו.
  בסדר, אחרי שנעבור את עניין הרגישות הסינטטי, היות ואנו לא מדברים בצורה ספציפית – בזכות אנשים כאלו שחלשות הדעת, בערות המוח, הגישה האמונית שלהם ברוך השם לרפואה, קונספירטורים בשקל, מאמיני לחשים וקסמים ועוד אי אילו שלל מיני הזויים – מאגר הגנים של האנושות משתפר.
  אני צוחק, אבל אני גם ממש לא צוחק ודי רציני!… דיכוטומיה סהרורית שיש לעמוד על טיבה.
  אני חושב שאיזון הוא דבר חשוב – על כל פרט לא כשיר שמעמיד צאצאים סתם כי המודרנה והרפואה המערבית מאפשרת לו (ובכך מערערות יסוד חשוב של אבולוציה דארוויניסטית), יש אחרים שחיים כבר (וחולים) שגורעים עצמם מהאנושות בזכות נקרא לזה "טימטומם" או יותר נכון "סט האמונות שהמוח והנפש שלהם מסוגלים ומוכנים להכיל".
  מה שנקרא הומאוסטזיס חברתי (ופה אני לא כל כך ציני).

  🙂

  אהבתי

  • היי ביולוג,
   סלח לי על הרצינות הפתאומית מצדי, אבל אני לא אוהב את פרסי דרווין. גם מכיוון שכמעט זכיתי בהם בעצמי פעם-פעמיים (יש דברים שאתה לא רוצה לדעת), אבל גם מכיוון שהם צוחקים על אנשים שהשתכנעו מאחרים. אנחנו לא צריכים לצחוק על הפתאים – אנחנו צריכים לעזור להם.
   אחרון חביב, אני לא אוהב את ההנחה ש- "נו, אז האידיוטים ימותו ומאגר הגנים ישתפר". זה לא עובד ככה. ראה – https://www.facebook.com/roey.tzezana/posts/10155630615599911

   Liked by 1 person

 5. בעוד שמהמסקנה נראית לי הגיונית מאוד, כאחד שמאמין שרפואה אלטרנטיבית שעובדת הופכת מהר מאוד לרפואה קונוונציונלית.

  אין לי קישור, אז לא קראתי את המחקר עצמו, אבל הנתונים שהבאת בפוסט הזה לא מוכיחים את המסקנה חד משמעית, גם בשל מדגם הקטן אך עוד יותר בשל הנקודה הבאת – הם לא בודדו את סוגי ה"פסאודו רפואה" ולכן איננו יכולים לסתור את הטענה כי קיימים 10 סוגים של כאלה, מהם אחד עם שיעורי שרידה טובים פי 2 מהרפואה המערבית הרגילה (רק למה עם כך לא צורף לרפואה ה"רגילה"??), 1 ששקול אליה (שוב), ו-8 שגרועים יותר באופן שמכסה את השניים לעיל.
  המדגם הקטן חשוב במיוחד משום שלמרות שאינני מומחה בתחום, אני יודע שיש תת-סיווגים של סרטן עם שיעורי החלמה שונים מהותית (למשל בסרטן השד יש כמה ווריאנטים עם שיעור החלמה גבוה מאוד למי שזוהה בשלב מוקדם, וכמה שעוד לא נמצאה להם תרופה עם אפקט דומה).

  כמו-כן, חסרה התייחסות לטעמי לשאלה האם שילוב של רפואה מערבית ורפואה אלטרנטיבית עוזר לשיעור ההתרפאות? או שאולי העזרה היא רק ההרגשה אצל אנשים מסויימים ?

  ושוב – אני מאלה שמטפל אלטרנטיבי יהיה בסוף רשימת הטיפולים שיילכו אליה אם בכלל. אבל דווקא כשקל לי להקבל את המסקנה, אני רוצה לבדוק שאני מתייחס לפי כלי החשיבה המדעית הביקורתית.

  אהבתי

 6. תזכיר לנו כמה מתים בבתי חולים מגורמים שלא קשורים לסיבת האישפוז..
  לא עשיתי מחקר רציני כמוך, אבל נראה שבתי החולים אחראים ישירות למותם של הרבה יותר אנשים מהאלטרנטיבית..
  קצת מוזר שאף אחד מגאוני הרפואה שלך לא צפה קדימה את תוצאות הקרב הכושל בין החיידקים לאנטיביוטיקה. אולי לא הכניסו את דרווין
  ללימודי הרפואה
  כמה יוהרה יש ברפואה המערבית, כמה התנשאות..
  ואגב מה עם פירמידת המזון, שוב הפכו אותה, יש עדכונים?

  Liked by 1 person

  • ד'ר צזנה היקר – רק להזכיר : כל שנה [ממש כל שנה !!!] מתים בארץ מזיהומים נרכשים בבתי חולים אלפים
   רבים של אנשים [אלו נתונים רשמיים של משרד הבריאות ]. אם תכפיל את זה באוכלוסיית העולם – כמה מתים בשנה [כל שנה] תקבל ?
   ולגבי תרופות מערביות/כימיות : אלו הורגות מאות אלפים בעולם לפחות – כל שנה [ממש כל שנה…]
   אז איך זה יוצא במאזן כולל מול הרפואה ה"משלימה" ?
   קצת מעורר רחמים – לא ?
   אבל אל דאגה – מאות מיליארדי הדולרים בשנה [כל שנה] שהפארמה מגלגלת – ימשיכו לשמן את גלגלי המערכת
   [וגם את הרופאים – על הדרך…]

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s