האם אימוץ על-ידי הורים חד-מיניים (לסביות והומו-סקסואלים) פוגע בילדים?

משרד הרווחה הודיע לאחרונה שאימוץ על-ידי משפחה חד-הורית עלול להעמיס קשיים על הילד.

נתחיל בשאלה החשובה הראשונה: האם ראוי שהמדינה תשלול מזוגות כלשהם את הזכות לאימוץ?

נראה לי שהתשובה כאן חיובית באופן גורף. מסיבות היסטוריות ותרבותיות, המדינה אינה מתערבת בזכות להבאת ילדים לעולם. אך כאשר היא מתבקשת להחליט האם להעביר ילד שהתייתם מהוריו לזוג בעל סבירות גבוהה יותר מהרגיל להסבת נזק נפשי או גופני (למשל, זוג המכור לסמים), לעומת זוג נורמטיבי יותר, ברור מה ראוי לעשות לטובת הילד.

אבל עכשיו מגיעה השאלה השנייה החשובה: האם הורים חד-מיניים גורמים באמת נזק לילדים שאימצו? מה אומרים המחקרים?

קיימים אמנם שפע של מחקרים בתחום מהעשורים האחרונים, אבל נודה באמת: בסוגיה טעונה כל-כך, קשה למצוא חוקרים שאינם מוטים מלכתחילה לכיוון זה או אחר. הנושא מסתבך עוד יותר מכיוון שאיננו חוקרים ילדים 'סתם', אלא ילדים שחוו טראומה כאשר איבדו את הוריהם ונשלחו לאימוץ, ולכן ברור שסיכוייהם לפתח קשיים פסיכולוגיים גבוהים יותר מאלו של ילדים אחרים. אם ננסה להשוות ילדים מאומצים מכל סוג שהוא, לילדים שהוריהם בריאים ובזוגיות טובה, ברור שנגלה שהילדים המאומצים סובלים יותר מקשיים – ובלי קשר למין ההורים שאימצו אותם.

למרות הקשיים המחקריים הללו,  התמונה הגדולה חושפת עמדה הקרובה לקונצנזוס (קרובה ככל שאפשר להגיע לקונצנזוס מדעי, במיוחד בסוגיה טעונה כל-כך) בקרב החוקרים האקדמיים. חוקרים בבית-הספר למשפטים של קולומביה אספו את כל המחקרים שעוסקים בסוגיה זו ושתאמו לקריטריונים המדעיים הבסיסיים ביותר: כלומר, התפרסמו במגזינים מדעיים עם ביקורת עמיתים. סך הכל הם מצאו 79 מחקרים. מתוכם, 75 הגיעו למסקנה שילדים לזוגות הומו-סקסואלים או לסביות אינם סובלים יותר מילדים אחרים במשפחות הטרו-סקסואליות תואמות. רק ארבעה מחקרים מצאו השלכות שליליות לאימוץ על-ידי הורים חד-מיניים [1].

קיימות, כמובן, טענות כנגד הסקירה ועורכיה, אבל סקירות אחרות של המחקרים הרלוונטיים חושפות תמונה דומה. סקירת כל המחקרים שהתפרסמו בתחום בין 2002 ל- 2014 על אזרחי ארצות הברית חושפת תוצאות דומות. ובלשון הסקירה –

"מחקרים אלו חושפים שילדים שגודלו במשפחות חד-מיניות עומדים בדיוק כמו ילדים ממשפחות ממין-שונה במגוון רחב של אומדנים לילדים: ביצועים אקדמיים, התפתחות קוגניטיבית, התפתחות חברתית, בריאות פסיכולוגית, פעילות מינית מוקדמת ושימוש בחומרים מזיקים." [2]

סקירה דומה על מחקרים שנערכה בשנת 2000 חשפה תוצאות דומות [3] , וכך סקירה נוספת של חוקרים אחרים משנת 2005 [4]. אפילו בסקירה היחידה שמצאתי שמתייחסת בביקורתיות למחקרים קודמים בתחום, לא ניתן למצוא קביעה שילדים שגודלו במשפחות חד-מיניות סובלים יותר מעמיתיהם ממשפחות הטרו-סקסואליות [5], אלא לכל היותר המלצות להמשך המחקר בתחום. כאמור, זהו מצב הקרוב לקונצנזוס בקהילה המדעית.

נציגי משרד הרווחה טוענים שטובת הילד עומדת בראש מעייניהם, אך נראה שהם דווקא פוגעים בה בהתנהלותם. הסיבה היא שישנה באמת בעיה אחת עמה נאלצים ילדים להורים חד-מיניים להתמודד, והיא הסטגימטיזציה מצד החברה. באחד המחקרים שנערכו בהולנד לאחרונה על ילדות שגודלו על-ידי שתי אמהות לסביות, התברר שאכן חלק מהילדות סבלו מבעיות התנהגותיות מסוימות – אך אלו היו מקושרות לתגובה השלילית של החברה כנגד המשפחה. צעירות שדיווחו על יותר סטיגמטיזציה הומופובית, גם סבלו מיותר בעיות התנהגותיות [6]. מכיוון שכך, כאשר נציגי משרד הרווחה טוענים שמשפחות חד-מיניות עלולות "להעמיס מטען נוסף על הילד", הם צודקים בהחלט – אבל המטען הזה מגיע (גם) מהסטיגמטיזציה שמשרד הרווחה עצמו תורם לה כנגד משפחות חד-מיניות.

וכל הנקודות האלו לא רלוונטיות כלל לדיון, מאחר ומשרד הרווחה פועל בסך הכל לפי חוק אימוץ הילדים. החוק קובע במפורש ש- "אין אימוץ אלא על ידי איש ואשתו יחד". המדינה עושה החרגות מסוימות, אבל אלו היוצאות-מן-הכלל שאינו מעידות על הכלל. חוק אימוץ הילדים נחקק לפני יותר משלושים שנה, ומאז לא נערכו בו שינויים מהותיים של ממש [7]. אם רוצים לשנות את התנהלות המדינה באופן גורף, צריך לקדם קודם את שינוי חוק אימוץ הילדים. עד אז, אין הרבה טעם לבוא בתלונות למשרד זה או אחר – דומה הדבר לפלסטר שמניחים על פצע, במקום לטפל באנטיביוטיקה במקור הזיהום. רוצים להביא לשינוי? לכו לכנסת, שכרו לוביסט ואיש יחסי ציבור. מכיוון ש- 76 אחוזים מהישראלים היהודים תומכים בנישואים חד-מיניים [8], אפשר לקוות שתושג גם הסכמה דומה לגבי אימוץ. בתקווה במהרה בימינו נוכל לשנות את החוק הבעייתי הזה.

או שלא, כי מדינה יהודית דתית וכל זה. אבל רגע, כל הדיון היה על טובת הילדים, לא?

[1] – http://whatweknow.law.columbia.edu/topics/lgbt-equality/what-does-the-scholarly-research-say-about-the-wellbeing-of-children-with-gay-or-lesbian-parents/

[2] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4091994/

 [3] – http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1741-3737.2000.01052.x/abstract

[4] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16158732/

[5] – http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0049089X12000580

[6] – http://williamsinstitute.law.ucla.edu/press/press-releases/dutch-adolescents-lesbian-parents-2015/

[7] – https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.4258859

[8] – http://www.mako.co.il/news-israel/education-q2_2016/Article-569c3b14b5a0551004.htm

6 מחשבות על “האם אימוץ על-ידי הורים חד-מיניים (לסביות והומו-סקסואלים) פוגע בילדים?

  • הסקירות מתייחסות גם לזוגות גברים וגם לזוגות נשים, ולא דובר בהן על הבדל שהתגלה בין שני סוגי המשפחות מבחינת טובת הילד. כן הראו שיש הבדל בין הדינמיקה בבית בין זוג לסביות וזוג הומו-סקסואלים, אבל זה לא רלוונטי לטובת הילד.

   אהבתי

 1. עד 2012, לא היתה אפשרות להסיק מסקנות משמעותיות. אבל היום המצב שונה.

  המחקר הרציני ביותר שפורסם בנושא (2012) כמעט אינו מצוטט בשום מקום משום שהתוצאות מזעזעות:
  http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0049089X12000610

  כל המחקרים הקודמים היו מוטלים בספק, והמאמר מסביר למה.
  למה אף אחד לא מדבר על זה? כי לרוב התקשורת יש אג'נדה להזיז רעיונות LGBT קדימה.

  האתר זה מסכם את המאמר:
  http://www.frc.org/issuebrief/new-study-on-homosexual-parents-tops-all-previous-research

  מעוניין לשמוע דעתך, לאור המידע המדעי שהביא מאמר זה.

  תודה מראש
  וינסנט

  אהבתי

  • היי,
   קודם כל, תודה על התגובה.
   הנה כמה נקודות למחשבה:

   1. הסיכום של המאמר הוא באתר של מכון מחקר שמקדם אקטיבית נושאים כמו איסור על הפלות, איסור על נישואים בין זוגות הומו-סקסואלים, וכו'. מכיוון שכך, הייתי מציע להיזהר מלהסתמך על הסקירה שלהם שם (לא שזה אומר שאפשר להתעלם מהמאמר עצמו, אבל קח בחשבון שהתיאור שלו שם מוטה קשות).

   2. בכל פעם שיוצא "מחקר רציני ביותר" שמטיל ספק על כל מה שהיה ידוע קודם, רוב הסיכויים שהוא שגוי, מוטה, מפוברק או (מה שהכי סביר) שהמדיה מפרשנת אותו לא נכון. וזה בכל תחום מדעי שמוכר לנו. ואגב, התקשורת אוהבת מהומות. כשיוצא מאמר מדעי שמרגיז את כולם, התקשורת תפרסם אותו מיד. ע"ע טראמפ 🙂

   3. ועכשיו למאמר עצמו: ניתוח מחדש של התוצאות שנערך על-ידי חוקרים רציניים, העלה שפע של בעיות מתודולוגיות. למשל, מתוך הילדים שדווח כי "חיו עם הורים חד-מיניים", יותר מחצי לא חיו מעולם עם בן-הזוג של ההורה, ושליש מתוכם כמעט שלא חיו אפילו עם ההורה החד-מיני שאימץ אותם (בדרך מאד לא ברורה). זאת בהסתמך על התשובות של הנסקרים עצמם. איך זה ייתכן? אולי מכיוון שהחוקר המקורי לא טרח אפילו לסנן 'בדחנים מקצועיים' – למשל, אדם שטען שאביו המאמץ קיים מערכת יחסים עם גבר בגובה 2.3 מטרים, במשקל 88 פאונד, שהתחתן שמונה פעמים והיו לו שמונה ילדים.

   בסך הכל, ניתוח התוצאות מחדש מראה שרק 51 מהמגיבים (שאפשר להתייחס לתשובותיהם כאמינות) מתוך 236 (!!) חיו במשך שנה או יותר בבית עם זוג הורים מאותו מין. וכשמשווים אותם לילדים שגודלו ע"י הורים ביולוגיים (וזוהי השוואה בעייתית מאד בפני עצמה, כי ידוע שיש הבדל מלכתחילה בין ילדים מאומצים לילדים שחיים אצל ההורים הביולוגיים), לא מקבלים תוצאות חד-משמעיות.

   הנקודות האלו זכו להתייחסות בבית המשפט הפדרלי, והשופט התייחס אליהן בעצמו והגדיר את העדות של החוקר "לא אמינה" ואת המחקר כ- "לא ראוי להתייחסות". גם נחשף שהמחקר נערך בכוונה תחילה עבור תורם גדול שרצה לחזק את ערכי המשפחה.

   יש ללחוץ כדי לגשת אל 4.Deboer_Findings_of_Fact_and_Conclusions_of_Law.pdf

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s